Aziz Yıldırım: Fenerbahçe raydan çıktı, son çıkış kaçmasın!

Fenerbahçe’de ‘başkanlık’ yarışına ‘yatırım’ ve ‘borçları azaltma’ temelli planların yanı sıra ‘ilk hedef şampiyonluk’ parolasıyla hazırlanan Aziz Yıldırım; bu seçimi kulüp için ‘köprüden önceki son çıkış’ olarak nitelendiriyor. 

Kulübün geleceğini kurtarmak için şampiyonluk eksenli taraftarı artırma projesi adına kolları şimdiden sıvadıklarını belirten Yıldırım, diğer taraftan da bankalara olan borçların (4 milyar liralık, yüzde 50 faiz yüklü) hızla kapatılacağını bunun için tüm hazırlıklarının tamam olduğunu söyledi.

Dün sabahki ‘ekonomi’ başlıklı buluşmada Yıldırım’ın açıklamalarından öne çıkan notlar şöyle sıralandı:

– Biz ayrılırken 420 milyon euro borç var idi. Ama bunun karşılığında 500 milyon euro değerinde gayrimenkul, arsa yani varlık bıraktık. Bugün borç 600-650 milyon euro. Üstelik 6 yıldır başarı yok.

– Benden sonra çivi dahi çakılmamış. Yapımına başlanılan projeler durdurulmuş. Onların tüm dertleri varlıkları için var olmak. Görüyoruz Fenerbahçe’ye hiçbir mal varlığı katmadılar. Hepsini yeniden ayağa kaldıracağız.

– Ali Koç, kulübe ne kadar hibe ettiğini açıklamalı.

– Bugün bankalara olan borç faiziyle birlikte 4 milyar liraya ulaşıyor. Güncel faizle (yüzde 50 civarı) bu borç yılda 2 milyar lira artacak. Yani 1 yıl sonra 6 milyar liraya çıkacak. Göreve geldiğimde ilk yapacağım şey bu borcu kapatmak.

– Ataşehir’deki 35 dönümlük arsada Emlak Konut’la proje (konut+ofis) geliştireceğiz. Buradan 70 milyon euroya yakın gelir bekliyoruz.

– Kayışdağı’ndaki kolej arazisinde 20 dönümlük kullanılabilir alan var. Buradan da 60 milyon dolar gelir hedefliyoruz. Bu iki arsayı değerlendirirsek 4 milyarlık banka borçlarını kapatabiliriz. Gerekirse ben de para koyarım.

– Sonra ilk hedefim şampiyonluk.

“YENİ STAT YENİ KAYNAK”

– Ali Koç’la küs değilim. Fikirlerimiz ayrı. Ancak seçim öncesinde bir araya gelmem.

– Fenerbahçe raydan çıktı, vagonlar yıkıldı, siyasete bulaştı. Şu anda bıraktığımızdan daha iyi bir durum yok. Bunu düzeltmek istiyorum. İşlerim yolunda ben fedakarlık yapıyorum. Seçimi kazanırsam bir dönem yapar, bırakırım. Bir daha başkanlığa aday olmam.

“SPONSOR BULMAK KOLAY”

– Saracoğlu Stadı’nın kapasitesini 60 bine çıkaracağız. 2 yıllık bir proje. Maçlar da oynanmaya devam edecek. Nihat Özbağı stadyum için çalışma yapıyor. Maliyeti yakında belli olur.

– Biliyorsunuz statların mülkiyeti devlette. Bunları devlet spor kulüplerine süresiz tahsis ediyor. Kendi stadımızı kendi kaynağımızla yaparak bu yatırımın geri dönüşünü 3 yıl içinde sağlarız.

– ‘Koç Grubu 1 yıl sponsorluğu uzattı’ denildi, ancak daha iyi sponsorluklar geliyorsa Ali Bey’e teşekkür ederiz, yoksa devam ederiz. Geçmişte biz yalnız Adidas’tan forma sözleşmesi; yıllık 6 milyon dolar gelir, 100 bin forma alıyorduk, şampiyonluk için de bedeller ödüyorlardı. Şimdi ne alıyoruz, bilen var mı? KoçSpor olmuş Fenerbahçe. Kimse bir şey bilmiyor, tebrik edeceğiz ama bir şey bilmiyoruz. Sponsorları bulmak kolay.

– Biz hiçbir futbolcuyu satmayacağız, kiralık olanlar gidecek. Mourinho ile ilgili büyük rakamlar yok. Normal Fenerbahçe’ye gelen bir antrenör değerinde; biz ve bir sponsorla ödeyeceğiz. Onun için o problem değil. Ali Koç da gitmiş Mourinho ile görüşmüş. Ben kendisine söyledim “Hangimiz seçilirsek seçilelim Fenerbahçe’nin sana ihtiyacı var” dedim.

Aziz Yıldırım öğlen saatlerinde üyelerle bir araya gelirken burada da iddialı açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Başkan seçilirsem ve ilk sene şampiyon yapamazsam; olağanüstü kongreye gideceğim. Size söz veriyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x